«Без сумніву, всі наші знання починаються з досліду» Іммануїл Кант.
Крім корисних мікроорганізмів, вірусів картоплі в нашому Інституті вивчаються і патогенні мікроорганізми, оскільки грибні хвороби завдають значних збитків сільському господарству. Plectosphaerella melonis, який є синонімом Acremonium cucurbitacearum і Nodulisporium melonis, є збудником хвороб культурних рослин в різних країнах.
Протягом останнього десятиліття співробітники лабораторії рослинно-мікробних взаємодій вивчали та досліджували ізолят Acremonium sp. 502, як імовірний збудник хвороби, який був виділений ще у 2012 році з уражених рослин огірків.
Морфологічна ідентифікація ізоляту була підтверджена молекулярним аналізом. Була визначена послідовність ізоляту 502 і подана в GenBank. Аналіз BLASTn показав 99% схожість із 14 штамами A. cucurbitacearum та P. melonis.
Дослідженнями підтверджено патогенність P. melonis 502 щодо рослин огірків. Симптоми ураження кореневої системи спостерігалися через 14 днів для рослин огірків, вирощених на штучному інфекційному фоні гриба. Сорт огірка Ніжинський 12 був дуже чутливим до збудника на стадії двох справжніх листків (через 2 тижні від посіву). Наземні симптоми були відсутні через 14 днів, хоча на кореневій системі фіксували ураження грибом.
Наведені результати вперше показують патогенність P. melonis на рослинах огірків в Україні. Дослідження підтвердило патогенність цього гриба для огірків і показало, що молоді проростки огірків були дуже сприйнятливі до цього збудника.
Такі багаторічні дослідження важливі як для сільського господарства, так і для подальших наукових рішень для боротьби з новими захворюваннями рослин.