Директор ІСМАВ НААН Анатолій Москаленко, начальник відділу сільськогосподарської мікробіології Віталій Волкогон, в.о. заступника директора з наукової роботи Віра Горбань взяли участь у засіданні Загальних зборів Відділення землеробства, меліорації та механізації НААН, яке проходило у режимі онлайн.
На засіданні були присутні Президент НААН Ярослав Гадзало та віцепрезидент НААН Анатолій Заришняк.
З вітальним словом виступив Президент НААН Ярослав Гадзало, який окреслив основні завдання наукових установ системи НААН на наступний рік щодо ефективного використання бюджетних коштів (обсяги бюджетного фінансування на 2024 рік збільшуються) та необхідності наповнення спецфондів установ шляхом отримання грантів як вітчизняних, так і закордонних, співпраці з дослідними господарствами, акредитації лабораторій з метою надання наукових послуг. Особливу увагу звернув на необхідність заповнення вакансій або їх скорочення (відповідно до листа Міністерства фінансів України).
Наголосив на необхідності активізації допомоги Збройним силам України та запропонував створити при Академії відповідну групу, яка координуватиме цю роботу.
На засіданні заслухано доповідь директора Біосферного заповідника “Асканія-Нова” імені Ф. Е. Фальц-Фейна НААН Віктора Шаповала на тему: “Традиції заповідної справи, сучасні проблеми збереження та повоєнного відновлення Біосферного заповідника “Асканія-Нова” імені Ф. Е. Фальц-Фейна НААН”, у якій окреслив основні віхи в історії заповідника, події, які відбувалися з початком російської агресії та заподіяну шкоду. Відмітив, що 13 місяців заповідник функціонував в українському форматі, продовжувалося виконання ПНД НААН 12 “Заповідна справа”, проведено державну атестацію установи, публікувалися монографії та наукові статті. З 20 березня 2023 р. заповідник контролюється окупаційною адміністрацією. Після встановлення фактичного контролю окупаційної влади над Біосферним заповідником “Асканія-Нова” до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України були надіслані необхідні матеріали для підготовки офіційного звернення до Секретаріатів міжнародних природоохоронних конвенцій та програм щодо захисту заповідника.
Зазначив, що за цей період здійснювалися необхідні природоохоронні заходи на території заповідника, а з 20.03.2023 р. здійснюється дистанційний моніторинг території заповідника; технічний персонал проводить весь необхідний обсяг робіт; жодна тварина не передислокована з території заповідника, адже подібні дії з “обміну тварин” стануть грубим порушенням Конвенції СІТЕS, ратифікованої українським парламентом (аналогічно, росія є стороною-підписантом).
Доповідач окреслив проблеми щодо функціонування заповідника в умовах окупації та недосконалості законодавства щодо відшкодування завданих збитків. Безконтрольне переміщення військ, пожежі та обстріли – несумісне з задачами природоохорони – наголосив Віктор Шаповал.
На засіданні затверджено протокол засідання експертної групи Відділення землеробства, меліорації та механізації НААН з розгляду робіт, які подані на конкурс на здобуття Премії Національної академії аграрних наук України ”За видатні досягнення в аграрній науці”, серед яких цикл робіт співробітників ІСМАВ НААН Логоши О.В., Воробей Ю.О., Усманової Т.О. “Особливості симбіотичних взаємовідносин Mesorhizobium ciceri з рослинами нуту в агроценозах Полісся та Степу України”.
Розглянуто та затверджено звіти 2 академіків та 5 членів-кореспондентів НААН за 2021-2023 рр.