Директор ІСМАВ НААН Анатолій Москаленко взяв участь у Земельному форумі, який пройшов у рамках програми «Діалоги про Україну», яку реалізує команда Президента Володимира Зеленського, 1 листопада 2019 року в Департаменті АПР Чернігівської ОДА.
У Форумі взяли участь Уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко, експерт із питань землі Сергій Біленко, в.о. голови Чернігівської ОДА Наталія Романова, заступник голови Чернігівської обласної ради Арсен Дідур, директор Депаратаменту АПР Юрий Вадимович Ткалич, представники районних управлінь АПК та держгеокадастру, депутати місцевих рад, ЗМІ, науковці, аграрії Чернігівської області.
Анатолій Москаленко висвітлив наукові засади удосконалення земельних відносин в контексті проекту Закону “Про обіг земель сільськогосподарського призначення”. Зокрема, були висвітлені основні властивості і особливості землі, грошова оцінка та вартість земель України в порівнянні з провідними країнами ЄС, де вже запроваджений ринок сільгоспземель. Наголосив на необхідності прийняття ряду нормативних актів, які забезпечать проведення зонування території та інших. Запропонував напрями вирішення проблемних питань щодо запровадження цивілізованого земельного ринку в Україні, а саме використати досвід однієї з найпотужніших економік світу КНР, де від початку експериментальної перевірки елементів реформи до прийняття законодавчих актів минає від 4 до 7 років, і лише після того, як люди переконаються в їх ефективності, Державна рада КНР ухвалює закони, що стосуються реформи. В Україні якраз та ситуація, коли потрібно провести експеримент по обігу земельних ділянок на окремих територіях і по його результатах внести корективи в законодавчу базу, і тільки тоді поширювати реформу на всю державу.
Сільгоспвиробники категорично висловилися проти продажу землі іноземцям у будь-якій формі та проти латифундистської системи розвитку сільського господарства, обравши при цьому європейську модель: польську або французьку.
За підсумками тривалої та емоційної дискусії аграрії області сформулювали чітку та науково обґрунтовану позицію, яку, сподіваємося, Роман Лещенко донесе особисто до Президента України.