Третій (завершальний) день робочої поїздки делегації Чернігівщини розпочався з візиту до Агенції реструктуризації та модернізації сільського господарства (Великопольське відділення). На відміну від сільськогосподарських палат агенція є державним органом з центральним офісом у Варшаві і займається проведенням державної політики та політики ЄС в аграрній сфері. Директор відділення Матеуш Буковський детально розповів нам про завдання Агенції, історію створення та її поточне функціонування, основні напрями державної політики та політики ЄС щодо розвитку сільського господарства Польщі. Вражає велика кількість програм, спрямованих на підтримку сільськогосподарських товаровиробників, передусім дрібних.
Другим місцем відвідин був Інститут охорони рослин. Для нашого Інституту ця зустріч мала особливе значення, оскільки керівництво саме цього закладу на попередніх етапах комунікацій виразило зацікавленість у співпраці з нами, вже відбулася низка контактів щодо визначення напрямів діяльності, які можуть представляти взаємний інтерес. Нашу делегацію приймали директор Інституту Роман Кєржек та заступниця з наукової роботи Кінга Матисяк. На відміну від попередніх зустрічей, коли господарі, переважно, розлого презентували свої установи і, в результаті, у гостей залишалося мало часу для обговорення та визначення можливостей співпраці, цього разу розпочали із виступів гостей. Тому заступник директора з наукової та інноваційної діяльності Юрій Халеп мав можливість детально ознайомити присутніх з напрямами наукової та практичної діяльності нашого Інституту, наявними та перспективними науковими розробками чернігівських мікробіологів для сільськогосподарського виробництва. Презентація викликала великий інтерес, до деяких слайдів (присутні мали можливість прочитати їх в перекладі англійською) поверталися по кілька разів, багаточисельні запитання чергувалися з невеликими дискусіями. Мабуть, найбільше польську сторону вразив значний економічний ефект, який можна отримати від застосування наших розробок. Роман Кєржек підтвердив зацікавленість у співпраці, передусім у сфері досліджень щодо захисту рослин, деталі якої будуть конкретизовані після виходу з відпустки їхнього провідного мікробіолога. Крім цього нашим ученим було запропоновано безкоштовно публікуватися в двох журналах Інституту, які включені до наукометричних баз даних. Великий інтерес польська сторона висловила також щодо спільного пошуку та виборювання грантів на проведення наукових досліджень.
По обіді відбулася підсумкова зустріч на економічному відділенні Університету природничих наук з уточненням першочергових кроків подальшої співпраці.
До Чернігова наша делегація поверталася сповнена сподівань на подальшу плідну співпрацю та з масою позитивних емоцій від тієї підтримки Польщею України в усіх сферах, яку ми відчули, зокрема, «із середини» і яка проявлялася, подекуди, навіть в дрібничках.