Лабораторією пробіотиків ІСМАВ НААН завершене завдання 07.00.05.02.П «Селекціонувати штами мікроорганізмів з високим пробіотичним потенціалом. Створити ефективний біопрепарат для профілактики і лікування шлунково-кишкових захворювань» ПНД НААН 07 «Сільськогосподарська мікробіологія».
За результатами завдання одержано штам Bacillus subtilis ВРТ-В1 з високою антагоністичною активністю до патогенних та умовно патогенних мікроорганізмів, зі здатністю до адгезії, що забезпечує штаму можливість колонізації слизових оболонок кишковика макроорганізму та прояву пробіотичних властивостей, резистентністю до 0,4% фенолу, 40% жовчі, 10% хлориду натрію та стресовим значенням рН (від 0,7 до 9,0), що дозволяє витримувати дію травних метаболітів при проходженні через шлунково-кишковий тракт тварин.
На основі штаму Bacillus subtilis ВРТ-В1 створено експериментальний зразок біопрепарату. Ефективність його використання для лікування та профілактики шлунково-кишкових захворювань встановлено при випробуванні у виробничих умовах господарства Чернігівської області. При застосуванні біопрепарату у клінічно хворих телят з симптомами діареї та у телят з ознаками відставання у рості та кахексії відбувається відновлення природного кишкового мікробіоценозу внаслідок швидкої колонізації травного тракту телят біфідобактеріями, лактобактеріями, лактозопозитивною облігатною кишковою паличкою. Встановлено 100% лікувальний та профілактичний ефект від застосування експериментального зразка біопрепарату при розладах функції шлунково-кишкового тракту молодняку великої рогатої худоби. Збереженість поголів’я за застосування нового пробіотику складає 100%. На біопрепарат–пробіотик отримано патент.
Авторський колектив: Кравченко Н.О., Дмитрук О.М., Божок Л.В.