Як ви вже помітили, щоп’ятниці ми знайомимо вас з науково-дослідною роботою наукових підрозділів нашого Інституту. Зокрема, висвітлювалися питання селекції штамів корисних мікроорганізмів, вивчення і дослідження корисних мікроорганізмів, їх вплив на родючість і збереження ґрунтів, створення нових біологічних препаратів. З огляду на перспективність і зростаючі темпи розвитку органічного виробництва в Україні наш Інститут приділяє значну увагу даному напряму наукових досліджень. І сьогоднішню завершальну публікацію хочемо присвятити саме цій темі.
У відділі економіки, інтелектуальної власності, маркетингу інновацій та організації підготовки наукових кадрів розроблено типові моделі органічного виробництва сільськогосподарської продукції для зони Полісся, які базуються, передусім, на відповідних сівозмінах. Система удобрення сівозмін ґрунтується на повному поверненні в ґрунт побічної продукції, широкому застосуванні бобових та зернобобових культур, максимальному насиченні проміжними сидератами, передпосівній бактеризації насіннєвого матеріалу усіх основних і проміжних культур біологічними препаратами й позакореневій обробці посівів біопрепаратами підживлюючої та стимулюючої дії. Особливістю цих моделей є те, що вони орієнтовані, передусім, на забезпечення населення України основними органічними продуктами харчування.
У той же час для того, щоб ці моделі були вигідними для товаровиробників в економічному плані (отримання прибутку та забезпечення конкурентоспроможності у порівнянні з інтенсивними технологіями), а продукція була доступною населенню за ціновими параметрами, необхідна державна фінансова підтримка вітчизняних органічних товаровиробників.
Для виробників органічної продукції принагідно нагадуємо, що в нашому Інституті є лінійка біопрепаратів для рослинництва і тваринництва, які сертифіковані для органічного виробництва. Застосування таких препаратів дозволяє збільшувати урожайність сільськогосподарських культур📈, не забруднювати навколишнє середовище, відтворювати родючість ґрунтів, і найголовніше – отримувати якісні і корисні продукти харчування, бо від цього залежить наше здоров’я і здоров’я наших дітей. Як сказав кандидат медичних наук, лікар-онколог Валерій Зуб: “Адже на 40% знизився б ризик онкологічних захворювань, якби ми споживали органічні, екологічно-чисті продукти та пили чисту воду.” Тому хочемо звернутися до наших агровиробників – думайте що виробляти, до споживачів – думайте що споживати, а наша наукова команда буде і надалі працювати на благо українського народу. І як писав Льюїс Керрол “Рано или поздно все станет понятно, все станет на свои места и выстроится в единую красивую схему, как кружева. Станет понятно, зачем все было нужно, потому что все будет правильно”.